Working hours: Mon - Fr 8:00 - 16:00
  • Call us

    +48 57 458 37 35

  • Write to us

    office@suprera.eu

  • Contact form
 Działanie pompy obiegowej

Działanie pompy obiegowej

Pompy obiegowe służą do wymuszania obiegu wody w instalacjach grzewczych, gwarantując skuteczne ogrzewanie pomieszczeń. Mogą być stosowane z większością nowych kotłów do centralnego ogrzewania. Coraz częściej nowoczesne modele kotłów są fabrycznie wyposażone w pompy – w przeciwnym razie jest ona dodatkowo montowana w instalacji. Oto najważniejsze fakty na temat pomp obiegowych.

Pompy obiegowe – zalety

Zastosowanie pompy obiegowej oszczędza nam konieczności planowania grzejników w pionie i przejmowania się ich odległością od kotła instalacji grzewczej. To urządzenie pozwala nam znacznie swobodniej rozbudowywać nasz system grzewczy, również z wykorzystaniem zaworów termostatycznych. Takie rozwiązanie daje możliwość prostej, intuicyjnej i niedrogiej lokalnej kontroli temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Dodatkowo zaawansowane technologicznie konstrukcje współczesnych pomp obiegowych zapewniają niezwykle cichą pracę oraz poczucie komfortu cieplnego przy minimalnych kosztach eksploatacyjnych.

Pompy obiegowe – działanie

Funkcją pompy obiegowej jest przemiana energii kinetycznej cieczy na energię potencjalną pod postacią ciśnienia. Pracę wykonuje silnik elektryczny napędzający wirnik i wprawiający go w ruch obrotowy. Ruch wirnika prowadzi do przyrostu energii kinetycznej oraz potencjalnej cieczy, która dodatkowo wzrasta również dzięki spiralnemu kształtowi korpusu pompy. Wygenerowane w ten sposób ciśnienie wspomaga przemieszczanie cieczy poprzez obieg grzewczy. Ciśnienie rośnie po stronie tłocznej wirnika i obniża się po drugiej stronie, co prowadzi do zassania większej ilości cieczy do wnętrza pompy celem wyrównania ciśnień po obydwu stronach wirnika. W sytuacji, kiedy ciśnienie na końcu ssawnym spada do zbyt niskiej wartości, będzie dochodziło do odparowywania cieczy i odczuwalnego spadku wydajności naszego ogrzewania.

Pompa obiegowa składa się z korpusu, silnika oraz podłączonego do niego wirnika. Urządzenia tego typu dzielimy dalej na modele dławnicowe oraz bezdławnicowe. Większość współczesnych pomp obiegowych posiada obecnie silniki wyposażone w regulację prędkości obrotów. Zazwyczaj jest to regulacja trzystopniowa, czasami też czterostopniowa. Zgodnie z zaleceniami producentów pompa obiegowa powinna przez większość czasu pracować na najwyższym możliwym biegu, w ten sposób bowiem osiąga swoją maksymalną sprawność.

Jaką pompę obiegową wybrać?

Dobierając pompę obiegową, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa parametry:

  • natężenie przepływu (parametr określający wydajność pompy),
  • wysokość podnoszenia.

Na podstawie tych cech tworzy się wykres charakterystyki pompy oraz wyznacza się jej punkt pracy. W przypadku dobrze dobranej pompy powinien znajdować się on w zakresie jej największej sprawności. W przypadku małych instalacji c.o. może być trudno dopasować pompę o obliczonych parametrach – w takich przypadkach zalecana jest instalacja pompy obiegowej o wydajności i wysokości podnoszenia 10–20% mniejszych niż wartości obliczonej. Nie musimy się przy tym obawiać obniżenia mocy cieplnej grzejników – wskazane parametry wyliczane są bowiem z założeniem maksymalnie niekorzystnych warunków atmosferycznych, które zdarzają się co najwyżej przez kilka dni w roku.

Koniecznie trzeba pamiętać, aby wysokość podnoszenia oraz natężenie przepływu mieściły się w przedziale charakterystyki pompy podanym przez producenta. Przewymiarowanie wiąże się z niepotrzebnymi kosztami, hałasem w instalacji oraz spadkiem sprawności urządzenia, pociągającym za sobą zwiększone koszty eksploatacyjne.

Eksploatacja pompy obiegowej

Dostępne na rynku modele pomp dają możliwość energooszczędnej eksploatacji instalacji wodnych. Aby jednak pompa służyła nam długie lata, musimy pamiętać o jej prawidłowej eksploatacji. Najważniejsze tutaj będą pierwsze kroki, czyli prawidłowy dobór oraz montaż urządzeń. Współczesne pompy bezdławnicowe nie wymagają szczególnego serwisowania, jednak z uwagi na zanieczyszczenia, które mogą zalegać w instalacji, warto jest oczyścić filtry urządzenia przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Sprawdź nasze products

en_GB