Godziny pracy: Pon - Pt 8:00 - 16:00
 Wymiana i modernizacja małych pomp obiegowych

Wymiana i modernizacja małych pomp obiegowych

Pompa obiegowa jest niezbędnym elementem nowoczesnej instalacji grzewczej. Odpowiada za przepływ nośnika ciepła, jakim najczęściej jest woda, w systemie tak, aby docierało ono do wszystkich pomieszczeń budynku. Jest to również dość wrażliwy element systemu grzewczego, narażony na różne uszkodzenia. Dlatego może się zdarzyć, że będzie konieczna jego wymiana lub modernizacja.

Jakie czynniki szkodzą małym pompom obiegowym?

Pompa obiegowa jest montowana w konkretnym miejscu instalacji grzewczej, a podczas pracy przepływa przez nią ta sama woda, która jest nośnikiem ciepła. Nie jest to medium specjalnie produkowane dla systemów c.o. lecz najczęściej pełne zanieczyszczeń mechanicznych i chemicznych. Cząsteczki te, szczególnie w systemach pozbawionych filtrów osadzają się na ściankach rur, prowadząc do ich zarastania. Szkodzą również samej pompie, obniżając jej efektywność i powodując usterki.

Innym czynnikiem decydującym o uszkodzeniu pompy obiegowej może być jej zużycie. Podczas pracy wiele elementów tego urządzenia pozostaje w ruchu, a to oznacza wycieranie się mechaniczne. Nie bez znaczenia są też dynamiczne obciążenia elementów ruchomych oraz zużywanie się komponentów elektronicznych. Sprawność mogą też tracić uszczelki, które zazwyczaj są produkowane na określony czas eksploatacji. Poziom zużycia elementów jest uzależniony od warunków pracy, a uszkodzeniom ulegają:

  • podzespoły pomp,
  • łożyska i wały,
  • przekaźniki,
  • wirniki,
  • obwody elektroniczne,
  • elementy półprzewodnikowe,
  • uszczelki itp.

Uszkodzenie pompy obiegowej oznacza zazwyczaj konieczność jej wymiany. Niestety od 2013 roku nie produkuje się już pomp stałoobrotowych, dlatego wymiana takich urządzeń montowanych w starszych instalacjach wiąże się z dużym problemem. Nie można zastąpić uszkodzonego modelu takim samym. Na co więc zwracać uwagę, dopasowując nowy elektroniczny model? Do najważniejszych cech zaliczają się:

  • wielkość i wymiary montażowe pompy obiegowej – średnica przyłącza oraz długość korpusu hydraulicznego,
  • charakterystyka hydrauliczna pompy – wysokość podnoszenia oraz wydajność.

Pierwsza cecha ma kluczowy wpływ na to, czy urządzenie w ogóle można zamontować, a jeśli tak, to jak szybko da się to wykonać. Druga z nich decyduje o sprawności i efektywności pracy całego systemu grzewczego. Zbyt mała pompa obiegowa nie będzie w stanie wymusić krążenia medium w całej instalacji.

Konserwacja i czyszczenie pomp obiegowych

Funkcjonalność pompy obiegowej zależy nie tylko od jej optymalnego doboru, ale też od utrzymania urządzenia w dobrym stanie technicznym. Aby było to możliwe, instalacja powinna zostać wyposażona w filtry, które oczyszczą wodę z cząstek stałych i zapobiegną tworzeniu się kamienia kotłowego.

Jednocześnie zalecane jest również czyszczenie pompy obiegowej, a w szczególności łopatek i kanalików pozatykanych osadem. Konserwacja pompy może być prosta, jeśli wcześniej została ona zamontowana na tzw. bajpasie. Demontaż urządzenia nie wymaga wówczas spuszczania wody z instalacji grzewczej. Zaleca się czyszczenie pompy przed rozpoczęciem każdego sezonu grzewczego.

pl_PL