Godziny pracy: Pon - Pt 8:00 - 16:00
 Jaka pompa do cyrkulacji c.w.u?

Jaka pompa do cyrkulacji c.w.u?

Produkcja ciepłej wody użytkowej w domu jednorodzinnym wiąże się z koniecznością montażu pompy cyrkulacyjnej. Urządzenie to jest niezbędne do wymuszania przepływu ogrzanej wody w instalacji tak, aby docierała ona szybko do wszystkich punktów odbioru. Efektywność systemu i komfort termiczny użytkowników zależą od tego, jaki model pompy zostanie zainstalowany. Czym kierować się przy jej wyborze?

Czy pompa cyrkulacyjna jest niezbędna?

Pompa cyrkulacyjna do c.w.u. nie jest urządzeniem niezbędnym, a jej instalacja zależy wyłącznie od potrzeby komfortu i indywidualnych preferencji użytkownika. Rezygnacja z takiego rozwiązania w praktyce oznacza, że po odkręceniu kurka w zlewie, umywalce czy natrysku ciepła woda popłynie dopiero wtedy, gdy przebędzie drogę z zasobnika do kranu. W małym mieszkaniu może się to wydawać niewielkim utrudnieniem. Nietrudno jednak wyobrazić sobie piętrowy dom, w którym najbardziej oddalony kran znajduje się 20 metrów dalej.

Jeśli przewody rurowe mają średnicę 2 cm, to ciepła woda będzie pokonywać wspomniany odcinek w około 30 sekund. Tyle trzeba czekać na spłukanie ciała pod prysznicem czy umycie rąk ubrudzonych podczas przygotowywania posiłku. W małych domach jednorodzinnych problem oczekiwania na ciepłą wodę rozwiązuje pompa obiegowa o wysokości podnoszenia 6 m. Powinna być też odporna na korozję i inne osady, bezpieczna dla zdrowia i opatrzona atestem higienicznym.

Pompa cyrkulacyjna a ciśnienie robocze

Mogłoby się wydawać, że duży dom jednorodzinny wymaga solidnej pompy, która tłoczy wodę pod dużym ciśnieniem. W rzeczywistości takie urządzenie działa nieco inaczej niż np. to montowane w studni głębinowej. Nie ma ono na celu wtłoczyć wodę na niebotyczną wysokość, a jedynie dostarczyć ją rurami na drugi koniec budynku, pokonując ich opór. Dlatego w domach sprawdzą się nawet pompy o wysokości podnoszenia 1 m. Natomiast jeśli dom ma jedną kondygnację, a kocioł grzewczy znajduje się w piwnicy, warto postarać się o nieco więcej mocy. Mała pompa obiegowa o wysokości podnoszenia 6 m doskonale poradzi sobie zarówno z przemieszczeniem wody na odległość kilkunastu metrów, jak i z dostarczeniem jej na wyższe piętro.

Pompa cyrkulacyjna do c.w.u. do budynków wielopiętrowych

Sytuacja wygląda inaczej, gdy ciepła woda użytkowa ma być dostarczona do mieszkań ulokowanych na kilku kondygnacjach. Urządzenie ma wówczas za zadanie nie tylko przemieszczenie wody, ale też wtłoczenie jej na wyższe piętra. W takich budynkach potrzebne są pompy cyrkulacyjne o większej mocy. W tej roli doskonale sprawdzi się pompa obiegowa o wysokości podnoszenia 12 m i więcej. Urządzenie jest skonstruowane z myślą o budynkach wielorodzinnych, ale może być również wykorzystywane w dużych obiektach publicznych takich jak biurowce, domy kultury, galerie handlowe, budynki placówek edukacyjnych, a także obiekty przemysłowe.

Pompa obiegowa, która ma wysokość podnoszenia 12 m i jest przeznaczona do wymuszania cyrkulacji c.w.u., musi spełniać wymogi sanitarne przewidziane dla urządzeń pozostających w kontakcie z wodą pitną. Nowoczesne modele Circa są energooszczędne, ciche w pracy, wydajne i wyjątkowo trwałe, co stanowi dodatkowy atut przy ich wyborze.

pl_PL