Pompy obiegowe niezbędne w centralnym ogrzewaniu
Pompa obiegowa jest typem pompy wirowej służącym do wytworzenia i utrzymania przepływu cieczy poprzez instalacje centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Innymi słowy można by powiedzieć, że rolą pompy obiegowej jest wymuszanie obiegu wody w instalacji centralnego ogrzewania . Najważniejszym elementem konstrukcyjnym pompy obiegowej jest silnik. Napędza on wał, który z kolei przenosi napęd na wirnik. W starszego typu pompach dławnicowych silnik pozostaje cały czas oddzielony od cieczy. Obecnie jednak dużo większą popularnością cieszą pompy bezdławnicowe, tzw. mokrobieżne, jak również wysokosprawne pompy wykonane w technologii ECM i zasilane silnikiem elektronicznym.
Pompa obiegowa do centralnego ogrzewania – działanie
Ciśnieniowe układy grzewcze polegają na pracy pomp obiegowych, by wymusić obieg wody. Pompa obiegowa centralnego ogrzewania jest w stanie znacząco usprawnić działanie każdej instalacji grzewczej. Korzystając z niej, nie będziemy musieli stosować rur o dużym przekroju. Pompę obiegową można nabyć jako urządzenie już wbudowane w kocioł grzewczy, jednak jeśli wybrany przez nas kocioł nie posiada takiego urządzenia, pompę możemy dokupić samodzielnie. Na szczęście jej instalacja nie jest skomplikowana. Pompy do centralnego ogrzewania charakteryzują się kompaktowymi wymiarami oraz niewielką wagą. Działanie tych urządzeń polega na wygenerowaniu różnicy ciśnień pomiędzy wlotem a wylotem pompy. Pompa zasysa wodę z kotła, a wykonany ze stali nierdzewnej wirnik otrzymuje napęd z silnika i przekazuje cieczy energię kinetyczną, zwiększając jej prędkość oraz ciśnienie.
Wewnątrz żeliwnego korpusu pompy energia kinetyczna cieczy zmienia się w energię potencjalną, co powoduje jeszcze większy wzrost ciśnienia w układzie. To właśnie ciśnienie wody umożliwia wywołanie jej obiegu i sprawienie, że krąży ona w rurach grzewczych oraz grzejnikach. W domach jednorodzinnych najczęściej stosowane są nowoczesne pompy bezdławnicowe, w których wirnik pracuje zanurzony w cieczy. Trwałość takich urządzeń szacuje się na ok. 15–20 lat. Pompa obiegowa c.o. powinna być zabezpieczona przez automatyczny zawór odpowietrzający oraz filtr siatkowy. Należy przy tym pamiętać, że filtry te powinny być regularnie czyszczone.
Pompa obiegowa – jaką wybrać?
Pompy obiegowe bezdławnicowe nie wymagają konserwacji, smarowania ani wymiany uszczelek. Niezwykle istotne jest jednak odpowiednie dobranie parametrów urządzenia, gdyż korzystanie ze zbyt małej lub też zbyt dużej pompy będzie się wiązało z problemami natury użytkowej oraz finansowej. Zbyt duża pompa obiegowa okaże się zużywać zbyt dużo energii elektrycznej, a jej części mogą podlegać przedwczesnemu zużyciu. Natomiast wybór zbyt małego urządzenia może doprowadzić do sytuacji, w której nasza instalacja nie będzie generowała dość siły, by wymusić niezbędny przepływ wody. Najważniejszymi parametrami, na które powinniśmy zwrócić uwagę, są zatem:
- wydajność pompy,
- generowane przez nią ciśnienie,
- pobór mocy,
- prędkość obrotowa wirnika pompy,
- poziom generowanego hałasu.
Parametry naszej pompy obiegowej powinniśmy dostosować do długości rur, liczby grzejników i oporów instalacji. Wydajność pompy rozumiana jako wysokość podnoszenia oraz natężenie przepływu powinna zostać zdeterminowana na etapie projektowania instalacji.
Nie należy przy tym zapominać, że urządzenia o większej wydajności okażą się niezbędne w przypadku ogrzewania podłogowego oraz w budynkach wielokondygnacyjnych. Projektując instalację grzewczą od zera, warto zainwestować w pompy obiegowe sterowane elektronicznie i wyposażone w możliwość automatycznej regulacji obrotów silnika. Są one rekomendowane zwłaszcza do instalacji z zaworami termostatycznymi. Parametr poboru mocy wybranej przez nas pompy będzie decydował o kosztach korzystania z niej. Tylko odpowiednie dopasowanie cech użytkowych pompy do naszej instalacji centralnego ogrzewania zapewni optymalne zużycie energii przez nasz system oraz najniższe możliwe rachunki za energię.
Sprawdź nasze produkty