Godziny pracy: Pon - Pt 8:00 - 16:00
 Pompa ciepła – krok do automatyzacji kotłowni

Pompa ciepła – krok do automatyzacji kotłowni

Współczesne instalacje grzewcze oparte są na wielu regulatorach i sterownikach, które znacznie usprawniają pracę urządzeń, takich jak kotły na paliwo stałe, gaz czy termostaty pokojowe. Przy dbaniu o ogrzewanie domu oraz wody użytkowej szczególnie pomocnym urządzeniem jest pompa ciepła. Na czym polega jej działanie?

Pompa ciepła – co to takiego?

Jeśli zastanawiasz się nad możliwościami ogrzewania i chłodzenia domu lub obniżenia rachunków za energię, możesz rozważyć system pompy ciepła. To sprawdzona i niezawodna technologia, zdolna zapewnić całoroczny komfort w domu poprzez dostarczanie ciepła zimą, chłodzenie latem, a w niektórych przypadkach – również podgrzewanie ciepłej wody.

Pompa ciepła może być doskonałym wyborem w różnych zastosowaniach, zarówno w nowych domach, jak i w przypadku modernizacji istniejących systemów ogrzewania i chłodzenia. Stanowi również opłacalną opcję przy wymianie istniejących systemów klimatyzacyjnych, ponieważ przyrostowy koszt przejścia z systemu tylko chłodzącego na pompę ciepła jest często dość niski.

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła dzielą się ze względu na rodzaj źródła, z którego pozyskiwane jest ciepło. Wyróżnia się:

  • pompę gruntową
  • pompę wodną
  • pompę powietrzną.

Pompa powietrzna pobiera ciepło z zewnątrz. Zaskakująca może być świadomość, że nawet przy niskich temperaturach nadal dostępna jest duża ilość energii, którą można wydobyć i dostarczyć do budynku. Dzięki temu pompa ciepła zapewnia dobre ogrzewanie przez cały rok, nawet w chłodniejsze dni.

Pompy gruntowe są mniej powszechne niż jednostki powietrzne, ale w coraz większej liczbie gospodarstw domowych można spotkać się z takim rozwiązaniem. Ich podstawową zaletą jest to, że nie podlegają ekstremalnym wahaniom temperatury. Wykorzystują grunt jako źródło stałej temperatury, co skutkuje najbardziej energooszczędnym typem systemu pompy ciepła.

W przypadku wodnej pompy ciepło przenoszone jest do domu z dolnego źródła, jakie stanowi zbiornik wody wokół działki lub studnia głębinowa. Taki system również może mieć wysoką efektywność nawet przez cały rok.

Pompa ciepła i pompa cyrkulacyjna w jednej kotłowni – czy to możliwe?

Myślisz o zamontowaniu pompy ciepła, ale w Twojej kotłowni znajduje się już pompa cyrkulacyjna albo obiegowa? A może chcesz zainstalować zarówno jeden, jak i drugi system? W obu przypadkach to nie problem! Polski producent rozwiązań przeznaczonych do automatyzacji kotłowni i centralnego ogrzewania – firma Suprera – ma w swojej ofercie urządzenia umożliwiające łatwą integrację z innymi systemami ogrzewania – również tych pochodzących od konkurencyjnych marek.

Jeśli jesteś zainteresowany termomodernizacją w swoim domu – skontaktuj się już teraz z przedstawicielami firmy Suprera telefonicznie lub e-mailowo. Doświadczeni eksperci pomogą w wyborze optymalnego rozwiązania.

pl_PL