Godziny pracy: Pon - Pt 8:00 - 16:00
 Komfort termiczny dzięki wykorzystaniu sterowania pompą cyrkulacji c.w.u.

Komfort termiczny dzięki wykorzystaniu sterowania pompą cyrkulacji c.w.u.

Zapewnienie ciepłej wody w domu jednorodzinnym wymaga zainstalowania zasobnika c.w.u. W budynku o dużej powierzchni znajduje się zazwyczaj wiele odbiorników takiej wody, rozlokowanych w różnych odległościach od źródła. W konsekwencji w przypadku tych najdalej położonych trzeba poczekać kilka, a nawet kilkanaście sekund, aby zimna woda „zleciała” z instalacji i zastąpiła ją ta ciepła. Rozwiązaniem tego problemu może być sterowanie pompą cyrkulacji c.w.u.

Dlaczego sterowanie cyrkulacją jest tak ważne?

Na to pytanie można udzielić dwóch odpowiedzi – skutkiem sterowania cyrkulacją jest oszczędność oraz komfort. Oszczędzanie energii w każdej możliwej formie jest obecnie nie tylko modne, ale wręcz niezbędne w celu ochrony środowiska i obniżenia kosztów eksploatacji budynków. W przypadku wody od lat mówi się o tym, że jej światowe zasoby się kurczą i wkrótce może pojawić się wiele związanych z tym problemów. Oczywiste jest, że bez wody nie ma życia, dlatego w tej sytuacji niewłaściwe wydaje się „spuszczanie” zimnej wody z kranu do kanalizacji, aby doczekać się tej ciepłej – optymalnej do kąpieli, mycia czy prania.

Przez wiele lat nie zwracano na to uwagi, przyjmując, że takie zjawisko to standard i niewielki dyskomfort, zwłaszcza w wysokich budynkach. Obecnie wiadomo, że istnieją techniczne możliwości ograniczenia czasu, w jakim ciepła woda dociera do odkręconego kranu. Stwarza je między innymi elektronicznie sterowana cyrkulacja c.w.u. Jednocześnie można też poprawić wspomniany komfort, gdyż użytkownik nie musi czekać z brudnymi dłońmi, aż będzie mógł je umyć. Jest to szczególnie ważne w kuchni, w której każde przygotowywanie posiłków oznacza kontakt z tłuszczem, barwiącymi sokami czy surowym mięsem.

Pompa cyrkulacyjna ze sterownikiem

Jednym z usprawnień przepływu ciepłej wody jest tzw. pętla cyrkulacyjna, czyli niewielki dodatkowy obieg wyposażony w pompę cyrkulacyjną. W przeszłości cyrkulacja c.w.u. nie była praktykowana, a nawet po jej wprowadzeniu użytkownicy nieprawidłowo korzystali z tego rozwiązania. Pompa pracowała non stop przez 24 godziny, zużywając zbędną energię lub nie pracowała w ogóle, co powodowało marnotrawstwo zimnej wody. Obecnie problem ten rozwiązuje moduł sterujący.

Jak działa sterownik cyrkulacji?

Niewielki moduł elektroniczny jest skorelowany z czujnikiem temperatury, który mierzy jej wysokość w przewodzie. Parametr ten jest programowalny i mówi się o nim, że jest zadany. Jeśli w założeniu temperatura wody wypływającej z kranu ma mieć 45°C, w chwili, gdy czujnik wykryje jej spadek, następuje przekazanie informacji do sterownika. Ten z kolei wymusza uruchomienie pompy cyrkulacyjnej. Ogrzana woda z zasobnika c.w.u. jest transportowana przez pętlę cyrkulacyjną do momentu, aż osiągnie temperaturę zadaną.

W praktyce oznacza to, że w momencie odkręcenia kranu w dowolnym punkcie poboru woda będzie miała temperaturę 45°C (lub inną zadaną). W efekcie użytkownik:

  • nie musi czekać na jej spłynięcie,
  • nie marnuje zimnej wody,
  • nie marnuje energii elektrycznej zużywanej przy ciągłej pracy pompy,
  • zyskuje komfort termiczny podczas korzystania ze zlewu czy prysznica.

W przypadku ostatniego punktu zastosowanie sterownika ma dodatkowe znaczenie. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, gdy po wejściu pod natrysk i odkręceniu kurka ciało zalewa strumień lodowatej wody. Montaż sterownika cyrkulacji c.w.u. sprawi, że woda w prysznicu zawsze będzie ciepła, a co ważniejsze, jej temperatura będzie zgodna z życzeniem użytkownika.

pl_PL