Czy filtr w instalacji grzewczej jest potrzebny?
Instalacja grzewcza ma za zadanie rozprowadzić ciepło po budynku w celu zapewnienia komfortu termicznego jego użytkownikom. Sposobów na ogrzanie wnętrz jest wiele, jednak każdy z nich wymaga pokonania konkretnych barier technicznych i poniesienia mniejszych czy większych nakładów finansowych. Aby zapewnić efektywne i ekonomiczne ogrzewanie, stosuje się różne wspomagające rozwiązania. Zalicza się do nich też filtr magnetyczny.
Woda jako tani nośnik ciepła w systemach c.o.
Centralne ogrzewanie w budynku nie należy do tanich, o czym przekonują się zarówno mieszkańcy zbiorowego budownictwa, jak i domów jednorodzinnych w sezonie grzewczym. Ci pierwsi muszą płacić niemałe rachunki składowe doliczane do opłaty czynszowej. Drudzy zaś znacznie więcej płacą za paliwo do kotłów c.o., takie jak ekogroszek, pellet czy gaz. W tej sytuacji oczywiste jest, że każdy właściciel domu jednorodzinnego decyduje się na taki system grzewczy, który będzie go kosztował jak najmniej.
Do najtańszych nośników ciepła z pewnością należy woda, która jest też powszechnie dostępna. Niestety korzystanie z medium pozyskiwanego z ogólnie dostępnych ujęć oznacza konsekwencje, jakie niesie mało imponujący poziom czystości. Teoretycznie woda z wodociągów jest zdatna do picia, jednak to, co bez problemu przyswaja ludzki organizm, nie jest korzystne dla urządzeń grzewczych. Szczególnie szkodzi im nadmiar wapnia i magnezu. Związki tych pierwiastków odpowiadają bowiem za narastanie kamienia kotłowego.
Kamień kotłowy to największy wróg instalacji c.o. Osadza się na ściankach rur, zwężając ich światło i powodując obniżanie efektywności instalacji. W konsekwencji trzeba intensywniej palić w kotle, jednocześnie tracąc sporą ilość ciepła. To jeden z wielu powodów wskazujących na to, że filtr w instalacji grzewczej jest niezbędny.
Filtr magnetyczny i jego rola w systemie c.o.
Poza związkami zawartymi w tzw. twardej wodzie szkodliwe dla instalacji są też inne zanieczyszczenia. W ich wyłapywaniu specjalizuje się filtr magnetyczny. Urządzenie to jest wyposażone w dwa elementy filtrujące. Są nimi:
- magnes neodymowy, który przez przyciąganie zatrzymuje cząstki żelaza;
- siatka filtrująca, odpowiedzialna za zatrzymywanie cząstek niemetalicznych.
Cząstki zatrzymywane przez filtr magnetyczny są skutkiem wystąpienia naturalnego zjawiska korodowania metalowych części instalacji c.o. Pomimo różnych zabezpieczeń utlenianie się żelaza jest nieuniknione, a chociaż proces ten jest bardzo powolny, odrywające się cząstki tlenku żelaza z czasem niszczą filtr. Ponadto nawet przy napełnieniu instalacji wodą uzdatnioną podczas jej przepływu występuje zjawisko tarcia, które powoduje ścieranie powierzchni rur od środka. Do cieczy trafiają opiłki żelaza, które również wymagają odfiltrowania.
Zadaniem filtra siatkowego jest natomiast zatrzymywanie wszystkich pozostałych cząstek, które nie mają właściwości ferromagnetycznych. Ich obecność stanowi szczególne zagrożenie dla pomp cyrkulacyjnych, które pełnią istotne funkcje w układzie grzewczym. Dlatego filtr magnetyczny powinien obowiązkowo znaleźć się w każdej instalacji c.o. Jego obecność znacznie przedłuży jej żywotność i zagwarantuje wysoką sprawność.