Ciepła woda z kranu natychmiast?
Chyba każdy z nas marzy o tym, aby natychmiast po odkręceniu kranu móc korzystać z ciepłej wody. Niestety klasyczne systemy podgrzewania i dostarczania wody nie zawsze są w stanie zapewnić nam ten luksus i często będziemy musieli poczekać , zanim woda lecąca z kranu uzyska pożądaną przez nas temperaturę. Nowoczesnym rozwiązaniem tego problemu jest system obiegu ciepłej wody wykorzystujący pompy cyrkulacyjne.
Jak działa cyrkulacja C.W.U.?
W wielu domach odległość między zasobnikiem ciepłej wody a kranem czy prysznicem wynosi kilka metrów lub więcej. W wyniku tego czekając na ciepłą wodę, musimy nieraz przez kilka lub nawet kilkanaście sekund zlewać do kanalizacji zalegającą w rurach zimną wodę.
W dobie gwałtownych zmian klimatycznych, gdy coraz większa część świata zmaga się z suszą i malejącymi zapasami wody pitnej, takie działanie nie jest dobre ani dla nas, ani dla naszej planety.
Rozwiązaniem tego dylematu są właśnie pompy obiegowe wymuszające cyrkulację C.W.U. – dzięki tym urządzeniom ciepła woda dotrze do naszego kranu szybciej. O takim rozwiązaniu warto pomyśleć szczególnie w sytuacjach, gdy odległość od instalacji centralnego ogrzewania do ostatniego zlewu wynosi więcej niż 3 m. Jeżeli dystans ten przekracza pięć metrów, instalacja urządzenia jest zdecydowanie zalecana. Aby zrozumieć, jak działa taki system, najlepiej jest porównać działanie klasycznej instalacji hydraulicznej z taką wyposażoną w system cyrkulacji C.W.U.
Instalacja hydrauliczna bez pompy cyrkulacyjnej C.W.U.
W klasycznej instalacji hydraulicznej ciepła woda wydostaje się z zasobnika i rurką przemieszcza się do kranu w kuchni, łazience czy kabinie prysznicowej. Gdy odkręcamy ciepłą wodę w punkcie poboru oddalonym od naszego zasobnika, najpierw wypływa z niego woda, która już znajdowała się w rurce. O ile poprzednie użycie takiego kranu miało miejsce niedawno, możemy spokojnie przyjąć, że woda ta będzie zimna lub przynajmniej chłodna. Zależnie od długości rurek doprowadzających, na ciepłą wodę w takim systemie będziemy musieli czekać kilka lub nawet kilkanaście sekund. W tym czasie do naszego odpływu niepotrzebnie spłynie kilka litrów czystej wody.
Instalacja hydrauliczna z cyrkulacją C.W.U.
W maksymalnym uproszczeniu system cyrkulacji C.W.U. jest po prostu dodatkową rurką poprowadzoną od najdalszego punktu poboru ciepłej wody – zlewu, umywalki, prysznica – z powrotem do zasobnika ciepłej wody użytkowej. Jej funkcją jest wytworzenie tzw. powrotu cyrkulacji. Sprawia on, że ciepła woda cyrkuluje w instalacji C.W.U, dzięki czemu nie ulega wystygnięciu. Dzięki takiemu rozwiązaniu krótko po odkręceniu kranu zacznie z niego lecieć ciepła woda prosto z zasobnika.
Jeżeli nasze punkty poboru wody są ze sobą połączone szeregowo, wystarczy nam tylko jeden powrót cyrkulacji, który powinniśmy włączyć w obieg w najbardziej oddalonym od pieca punkcie układu. Nie ma potrzeby podłączania systemu osobno do każdego przewodu z ciepłą wodą czy też pod każdym kranem. Sama rurka nie wystarcza jednak do utrzymania ciepłej wody w pobliżu kranu. Aby system działał, trzeba wymusić obieg wody i jej powrót z rur do zasobnika C.W.U. W tym celu w którymś miejscu tego obiegu, zazwyczaj w pobliżu podłączenia wlotu rury cyrkulacyjnej do zasobnika C.W.U, musi być zainstalowana pompa cyrkulacyjna.
Cyrkulacja C.W.U. – koszty
Często można się spotkać z opinią, że pompa cyrkulacyjna C.W.U., jako urządzenie zasilane prądem, musi generować dodatkowe koszty. Byłoby to prawdą, gdyby taka pompa pracowała niepotrzebnie całą dobę na pełnej mocy. Na szczęście nowoczesne rozwiązania, takie jak moduł sterowania cyrkulacją C.W.U. Suprera HW 15-12, pozwalają na znaczące obniżenie wydatków energetycznych przez inteligentną optymalizację pracy cyrkulacji. Sterownik Suprera HW 15-12 jest wyposażony w zegar, który pozwala automatycznie wyłączać urządzenie w czasie, kiedy nie będzie potrzebne, na przykład w nocy czy też w godzinach pracy wszystkich domowników. Posiada także termometr, pozwalający na inteligentną regulację przepływu wody w zależności od temperatury wody. Dzięki takim rozwiązaniom moduł C.W.U Suprera będzie pracował tylko wtedy kiedy będzie tak potrzeba. Właściwa optymalizacja ustawień może zmniejszyć koszty eksploatacji naszego systemu grzewczego!
Sprawdź nasze products